Nominovaný Josef Konečný

02.05.2019

Josefovi Konečnému letos bude 62 roků. Je ženatý a má zdravou ženu i děti, dceru a syna. Oslepl v 22 letech vinou pracovního úrazu. V té době pracoval v brněnském obchodním domě u podlahových krytin. V důsledku zvednutí těžké a zaklesnuté role PVC ve válcích měřící lavice se mu odchlípla sítnice v očích. V roce 1979 se s tím bohužel nedalo nic dělat.

Pracuje v Polymer Institute Brno na pozici, které se dřív říkalo "telefonista". Již 30 let většinu svého mimopracovního života věnuje problematice odstraňování bariér ze života nevidomých v Brně a Jihomoravském kraji. Do roku 2015 se věnoval propagaci kompenzačních pomůcek prostřednictvím Tmavomodrého festivalu pod Tyflocentrem. Od roku 2015 začal spolupracovat na workshopech v akci nazvané Agora, pod Teiresiásem Masarykovy University. Dále je významným členem Poradního orgánu pro bezbariérovost Magistrátu města Brna.

Ve zbývajícím čase rád chodí na delší, často celodenní vycházky. Občas se sveze na koni, zajde na lezeckou stěnu nebo si s manželkou jde zatančit.