Aktuálně

SLAVÍME 25 LET A MÁME NOVÉ LOGO 

V letošním roce slaví sbírka Bílá pastelka 25. výročí svého trvání. K narozeninám jsme se rozhodli jí dát modernější tvář v podobě nového loga, které vám dnešním dnem představujeme.

Realizaci redesignu a jeho propagaci nám umožnila Nadace ČEZ uděleným štědrým grantem. Děkujeme za podporu!Letošní sbírkové dny přinesly Bílé pastelce částku 4 670 551 Kč

Ve dnech 9.-11. října se již po čtyřiadvacáté v ulicích českých měst pohybovali dobrovolníci sbírky Bílá pastelka, kteří za finanční příspěvek do sbírkových pokladniček rozdávali dárcům bílé pastelky, symbol světa nevidomých a slabozrakých.
Během tří dnů se podařilo překonat hranici 4 milionů korun, a to velmi výrazně. Děkujeme proto všem lidem, kteří se jakkoliv podíleli na tomto úžasném výsledku, těm kteří přispěli přímo dobrovolníkům do pokladniček nebo poslali příspěvek bezhotovostně, ale také všem, kteří třeba jen nezištně šíří povědomí o naší sbírce, a není jim lhostejná situace lidí se zrakovým postižením.  
Neméně důležité poděkování patří všem dobrovolníkům, sponzorům, partnerům a podporovatelům, kteří se výrazně podíleli  na 24. ročníku sbírky, jejíž výnos byl tentokrát 4 670 551 Kč, což je bezmála o tři čtvrtě milionu více než v loňském ročníku. 
Děkujeme hlavním partnerům sbírky
(abecední pořadí)
 
Definitivní tečku za 24. ročníkem sbírky udělá až 31. prosinec, který nás pak posune do dalšího, tentokrát jubilejního. 25. ročníku. 

Střípky z koncertu Bílé pastelky 2023. 

Děkujeme fotografkám Monice Střelkové a Valerii Semenové

Richard Krajčo zpívá pro Bílou pastelku

Blíží se říjen a s ním i sbírkové dny 24. ročníku sbírky Bílá pastelka. Stejně jako v předchozích letech potkáte v ulicích Vašeho města dobrovolníky s kasičkami, tentokrát ve dnech 9. – 11. října.  

Ani letos nebude chybět závěrečný koncert, a to již tradičně v poslední sbírkový den, tedy ve středu 11. října na Václavském náměstí v Praze od 14:30h.  Celým programem Vás provede zkušený moderátor Petr Salava, zakladatel známého fotbalového klubu Amfora

Poslechnete si slova prezidenta SONS Luboše Zajíce, který přiblíží činnost a poslání organizace, ale i důležitost empatie a pomoci lidem se zrakovým postižením. Slovo pak bude mít ředitelka Tyfloservisu, paní Eva Machová, a zástupci jednoho z našich letitých podporovatelů, společnosti Lions Clubs International – D122.

Pro dobrou náladu a pohodovou atmosféru celého odpoledne jsou připravena umělecká a hudební vystoupení. Tentokrát nás přijde podpořit další hvězda české hudební a umělecké scény, muzikant Richard Krajčo. Richard je nejen vynikající hudebník, ale také herec a dabér, držitel ceny Thálie či Alfréda Radoka. S kapelou Kryštof, kterou založil, nasbírali opakovaně i ceny Anděl. Zazpívá v doprovodu svého dlouholetého kolegy, rovněž člena kapely Kryštof, vynikajícího trumpetisty Nikolaose Grigoriadise. Těšit se na ně můžete v druhé polovině odpoledne.

Vystoupí také oblíbený a velmi talentovaný zrakově postižený zpěvák Miroslav Orság, který se hudbě věnuje již od útlého dětství, absolvoval konzervatoř Jana Deyla a zpíval třeba i při návštěvě britského prince Charlese v rámci koncertů pořádaných Kanceláří prezidenta republiky. Kromě zpěvu vystudoval hru na akordeon, a hraje výborně i na flétnu nebo klavír. 

Big Braille Band - kapela, která hraje už od doby, co byl na konzervatoři Jana Deyla otevřen v roce 2017 samostatný obor Saxofon. Skupina mladých nadšených muzikantů, kteří se scházejí ve volném čase, a to jak studenti, tak absolventi školy, zkrátka lidé, kteří mají tento typ muziky rádi. 

Na závěr pak zatančí půvabné tanečnice skupiny Coiscéim Irish Dancing. Taneční skupina se věnuje irským lidovým tancům a sólovému soft shoes i hard shoes. Věděli jste, že počátky irského tance sahají až k druidům a tanec výrazně ovlivnili Keltové již před 2000 lety? Jejich energický tanec tak jistě rozpohybuje i Vás.

A samozřejmě nemohou chybět pomocníci ze Střediska výcviku vodicích psů – tedy naši úžasní pejsci se svými dovednostmi, kteří se pilně učí, aby pak mohli pomáhat svým "páníčkům" a bezpečně je dovedli kam je třeba.      Z úst paní ředitelky Lenky Kreidlové si přitom poslechnete co je nového v SVVP a zajímavosti o výcviku vodicích psů.

V průběhu odpoledne si mohou nejen děti užít i malování na obličej, vyzkoušet pomůcky, které lidem se zrakovým postižením usnadňují život, nebo si přijďte jen prostě poslechnout hezkou muziku a svojí účastí podpořit dobrou věc.  

Těšíme se na Vás!


Harmonogram Koncertu pro BP 2023

14:30 zahájení – moderuje Petr Salava

14:40 Miroslav Orság - hudební vystoupení

15:25 slovo zástupce Lions Clubs International – D122

15:35 rozhovor s ředitelkou Střediska výcviku vodicích psů a ukázka výcviku

15:50 rozhovor s ředitelkou Tyfloservisu

16:05 Big Braille Band – hudební vystoupení

16:45 rozhovor s prezidentem SONS

16:55 Richard Krajčo a Nikolaos Grigoriadis - hudební vystoupení

17:40 Coiscéim Irish Dancing - taneční vystoupení

18:00 ukončení

*změna programu vyhrazena


Sbírkové spoty pro rok 2023 a velké poděkování Hellichovce

Tento týden jsme zveřejnili nové sbírkové spoty na kanálu YouTube a podívat se na ně můžete zde: 

Bílá pastelka - celoroční spot 2023

Bílá pastelka -  spot sbírkové dny 2023

Na začátku letošního roku jsme oslovili Střední průmyslovou  školu grafickou s prosbou, zda by nám pomohli s výrobou sbírkového spotu. Byli jsme nadšeni s jakým elánem se studenti pustili do práce, viděli jsme desítky skvělých návrhů, moderního pojetí a empatii u všech, kteří se se svými nápady zapojili. Vybrat jen jeden návrh bylo velmi těžké, všchny byly skvělé a každý měl něco do sebe. Nakonec jsme přeci jen vybrali a výsledek je nyní na světě. 

Nový spot je přesně takový, jaký jsme si ho představovali. Nese jasné poselství smyslu pomoci lidem se zrakovým hendikepem, zdůrazňuje důležitost oné pomocné ruky a současně ukazuje, že i tito lidé, kteří musí spoléhat na své ostatní smysly, mohou díky takové pomoci žít ve stejném světě v podstatě stejně plnohodnotně jako každý jiný.

Děkujeme všem, kdo se na výrobě spotu podíleli, kromě zmíněných studentů a profesorů z Hellichovky, samozřejmě také herci Michalu Dlouhému, který už podruhé propůjčil svůj charizmatický hlas naší sbírce, ale i všem zvukařům, střihačům a technikům, bez kterých bychom se dívali jen na pohyblivé obrázky,


Blíží se 24. sbírkové dny! 

V těchto dnes pilně pracujeme na kompetování materiálu pro sbírkové dvojice dobrovolníků a rozesíláme balíky po celé republice. Probíhá jejich školení a finišuje příprava na sbírkové dny, které letos připadají na 9. - 11. října. 

Věříme, že i letos se vše podaří, vyjde nám počasí a vybereme zase o něco více než v minulém roce. Nová spolupráce s Agenturou AMFORA

Právě jsme započali spolupráci s  Petrem Salavou a jeho agenturou AMFORA. Velmi nás těší vstřícnost a podpora, které se nám dostalo. Díky této spolupráci bude náš sbírkový pejsek cestovat po různých akcích, které AMFORA pořádá. Pokud se chcete pobavit a zároveň přispět přímo do psí kasičky, sledujte připravované akce na webu Amfory


Poděkování nejlepším dvojicím dobrovolníků sbírky 

Letošní Poděkování nejlepším dobrovolníkům sbírky Bílá pastelka proběhlo 16. listopadu již tradičně v Rezidenci primátora hlavního města Prahy na Mariánském náměstí. Organizátoři sbírky SONS ČR, Tyfloservis a krajská TyfloCentra, které spojuje snaha o to, aby nevidomí a těžce zrakově postižení lidé mohli žít svůj běžný život bez překážek, vyjádřili v reprezentativních prostorách poděkování a vděk těm nejúspěšnějším dobrovolníkům z jednotlivých krajů České republiky. Vítězové si odnesli dary od sponzorů, z nichž měli opravdu upřímnou radost. Slavnostní atmosféru podpořilo vystoupení zrakově postižených umělců Vokál klubu a flétnového souboru Syrinx pod uměleckým vedením Simony Bárové, a rozhovory s prezidentem SONS ČR Lubošem Zajícem a Čestmírem Koželuhou, zástupcem Lions Clubs International - District 122 ČR/SR.

A komu se letos podařilo nasbírat nejvyšší částku? Vítězem se stala dobrovolnická dvojice TC Praha, které se do kasiček podařilo vybrat 22 957 Kč. Na druhé příčce se umístili dobrovolníci Oblastní odbočky SONS ČR Blansko s 20 490 Kč, a pomyslnou bronzovou medaili si vysbírala dvojice Oblastní odbočky SONS ČR ve Zlíně s částkou 17 151 Kč. Dárky pro všech 14 nejlepších krajských vítězů věnovaly společnosti Matějovský, Alza, Lexum, Nakladatelství Host Brno, DM drogerie, Nestlé, kino Lucerna, Prague Boats, Kipling & Yankee Candles a Dědoles. Odměnou zejména pro mimopražské dobrovolníky bylo také pozvání na prohlídku Národního muzea na Václavském náměstí, kam se zájemci vydali po závěrečném rautu.Máme sečteno - výtěžek letošního ročníku sbírkových dnů dosáhl částky 3.956.908 Kč

Děkujeme našim dobrovolníkům a především všem, kdo sbírku jakkoliv podpořili, protože každá pomoc se počítá a my si jí velmi vážíme.

Sbírkové dny 23. ročníku Bílé pastelky v ulicích máme za sebou. V tuto chvíli jsou sečteny všechny finance od našich štědrých dárců, kteří přispěli do kasiček dobrovolníků během tří sbírkových dnů, ať už v hotovosti přímo do kasičky, nebo bezhotovostně pomocí např. QR kódu či dárcovskou DMS. Fyzická sbírka letos probíhala v ulicích po celé republice ve dnech 10.-12. října a vybraná částka tentokrát již výrazně atakuje hranici 4 milionů Kč! 

Sbírka Bílá pastelka však probíhá celoročně již 23 let a vždy v říjnu vrcholí právě třemi sbírkovými dny, během nichž se snažíme získat prostředky na podporu služeb pro nevidomé a slabozraké ve formě fyzické sbírky.

Pokud byste také rádi přispěli, ale nepotkali jste žádného našeho dobrovolníka, můžete využít možnosti přispět zde, v sekci "Přispějte"

Na fotky ze sbírkových dnů a závěrečného koncertu se můžete podívat v galerii.Česká spořitelna a.s. darovala druhou várku zábavy pro nevidomé a slabozraké

Dostali jsme dalších 10 kusů hry Labyront, originální deskovky určené především pro nevidomé a slabozraké. Příběhem hry je aktuální téma záchrany planety Země a rovnováha člověka s přírodou. Hrací plochu má haptickou, magnetickou a luminiscenční, je proto zajímavá nejen příběhem, ale i vzhledem. Kouzlo hry Labyront však tkví v jejím provedení, které umožňuje společnou hru zrakově postižených spolu s vidícími, protože nejsou odkázáni na cizí pomoc, jsou si tak navzájem rovnocennými soupeři, a z toho mají nevidomí i slabozrací obzvláště radost. Hrát se dá dokonce i na dálku pomoci telefonu a hmatu.

Děkujeme České spořitelně a.s. za tento dar a za veškerou podporu, které se nám dostává.


Sbírkové dny, které proběhnou letos ve dnech 10.-12. října, zakončíme tradičně koncertem pro Bílou pastelku. Konat se bude v horní části Václavského náměstí ve středu 12. října od 14 hodin.

Máte rádi výzvy a pomoc druhým vás obohacuje?
Sbírka Bílá pastelka letos v půli října opět zaplní ulice českých měst.
Aby se nám podařilo docílit dalšího úspěšného ročníku, je k tomu potřeba vás - dobrých lidí.
Pomozte nám oslovovat dárce v ulicích a šířit myšlenku sbírky!
Na dobrovolníky s nejvyšší částkou ve sbírkové kasičce čekají skvělé odměny...

V pátek 19. listopadu proběhlo v prostorách rezidence primátora hlavního města Prahy oficiální poděkování nejlepším dvojicím dobrovolníků 22. ročníku sbírky Bílá pastelka z celé České republiky za účasti pana radního Mgr. Adama Zábranského.V letošním roce se podařilo díky bezmála dvěma tisícovkám dvojic dobrovolníků, kteří během sbírkových...

Letošní sbírkové dny jsou sice úspěšně za námi, ale pro nás práce nekončí. Společnost Loomis Czech Republic a. s. má v nejbližších dnech napilno. Sváží, zpracovává, počítá celkový výtěžek sbírky. Jste zvědaví na finální částku, kterou se podařilo vysbírat díky Vám po celé České republice? Tak sledujte: www.facebook.com/bilapastelka & ...

Doražte za námi na koncert pro Bílou pastelku, který se uskuteční ve středu 13. 10. 2021, 13 - 18 hod na Palackého náměstí v Praze.

Už za pár dní zase opět po roce vyrazí do ulic stovky dvojic dobrovolníků se sbírkovými kasičkami. Po loňském ročníku, poznamenaném vládními restrikcemi v podobě rapidně nižšího počtu dobrovolníků, si na ten letošní doslova brousíme zuby. Z celé republiky máme zprávy, že řada škol pro nás uvolní studenty z výuky, aby pomohli se sbírkou. Moc si toho...

Podívejte se zde na náš zbrusu nový televizní spot: Uvidíte jej v České televizi, ale také v síti kin Cinestar nebo v čekárnách lékařů.

Máte chuť pomáhat, užívat si dobrý pocit a ještě se trochu hýbat? Staňte se naším dobrovolník při sbírce.