Tomáš Čermák: „Nechci točit jak na běžícím pásu”

12.09.2019

Pan Tomáš Čermák, který pro nás už tři roky pracuje zcela zdarma, i letos pro nás vytváří televizní spot o Bílé pastelce, který brzy uvidíte ve vysílání.

Děkujeme moc!

Níže si můžete přečíst článek o panu Tomášovi Čermákovi a jeho spolupráci s Bílou pastelkou ve Zpravodaji města Litomyšle, který byl vydán dne 2.11.2016:

"Nechci točit jak na běžícím pásu"

Bílá pastelka je celostátní veřejná sbírka na podporu speciálních služeb pro nevidomé a slabozraké. Každoročně se do ulic vydávají dobrovolníci s kasičkami, kteří prodávají bílé pastelky. Potkat jsme je mohli i letos 12. října a nechyběli ani v Litomyšli. Zároveň na podporu sbírky vznikl oficiální videospot, pod kterým je podepsaný Litomyšlan Tomáš Čermák. Zhlédnout ho můžete na youtube nebo Facebooku Bílé pastelky.

Kameraman a scénárista Tomáš Čermák si s myšlenkou natočit spot o nevidomých pohrával dlouho. "Nápad vznikl již před mnoha lety, kdy se mi zdál sen o nevidomé dívce, která maluje. Sen jsem si zapsal a začal o tom přemýšlet. Ale když vstoupila do hry Bílá pastelka, tak se musel scénář dost upravit. Paradoxem je, že z původního scénáře nezůstalo vůbec nic," prozrazuje Tomáš Čermák a pokračuje: "Natáčení trvalo 5 dní a to na schodech u Loučné v Litomyšli." Nejtěžší prý bylo přinutit kachny, aby propluly před kamerou, což nakonec nevyšlo.

Kromě Tomáše Čermáka se na spotu podílela také Ilona Suchá, která ztvárnila nevidomou malířku, Jana Bisová upravila komentář a Kateřina Macková ho namluvila. "Reakce Bílé pastelky mě překvapila. Spot se jim velmi líbí. Výkonná ředitelka je jím nadšená, stejně tak i viceprezident. Dokonce jsme společně s herečkou pozvaní na Slavnostní koncert Bílé pastelky, který se koná v prosinci ve Španělském sále Pražského hradu," říká s úsměvem Tomáš Čermák, který už plánuje další natáčení. Chystá spot, tentokrát pro celorepublikové sdružení na pomoc dětem, a také má v plánu videoklip. "U kratších věcí se dá více soustředit na kvalitní zpracování a na odvyprávění promyšleného příběhu, který je vždy na prvním místě," vysvětluje své zaujetí pro tento druh natáčení Tomáš Čermák a dodává: "Ono u filmování nejde o to nějak to napsat, nějak to natočit, případně si to zjednodušit, aby už to bylo natočeno, a jdeme zase na další natáčení. Například u spotu pro Bílou pastelku jsem málem utopil natáčecí techniku, protože jsem si vymyslel záběr - jízdu těsně nad hladinou řeky, a ještě aby v tom záběru propluly kačeny. Velice efektní záběr, ale také složitější na natočení. A to je to, co mě láká." Jak sám říká, nechce točit jak na běžícím pásu, ale vybírat si pouze témata, která ho lákají či zajímají. Více se soustředí na kvalitní příběh a zpracování. Nejde mu proto ve výsledku o celkovou délku natočené věci.

Ještě před Bílou pastelkou natočil Tomáš Čermák třeba videoklip Zmatky pro mladé, začínající zpěvačky Míšu & Katy.

Zdroj článku: https://www.litomysl.cz/soubor_zobraz.php?lang=cz&co=lilie&soubor=1478070497073_lilie_2016_11.pdf